Czerwiec 2012

10 marca 2013

4 czerwca

Dlaczego gwiazdy piłki nie potrafią zostać gwiazdami biznesu? I jaką strategię przy strzelaniu/obronie karnego sugeruje teoria gier? Książka ekonomisty z Londynu/Michigan Stefana Szymanskiego o futbolowym biznesie. Choć roi się w niej od nazw klubów, z Polski nie ma ani jednego. I tylko trzy nazwiska z Polski.  Jakie? Niestety ani jednego reprezentanta Polski na Euro2012, z okazji którego Górna Półka postanowiła przybliżyć czytelnikom ekonomiczne mechanizmy rządzące futbolem.

soccereconomics

„Soccernomics: Why England Loses, Why Spain, Germany, and Brazil Win, and Why the US, Japan, Australia, Turkey-and Even Iraq-Are Destined to Become the Kings of the World’s Most Popular Sport”, Simon Kuper, Stefan Szymanski
„Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja”, James Gleick
„Rewolucja w raportowaniu biznesowym. Interesariusze, konkurencyjność, społeczna odpowiedzialność”, Paulina Roszkowska

11 czerwca

Dżentelman ceni tradycję, naturalne materiały, ręczną pracę i slow food. Ceni to, co pokryte patyną czasu – frak po dziadku, buty które mają ze trzydzieści lat – niec inne preferencje ma on tylko w stosunku do dziewczyn. Adam Granville, autor poradnika stylu „Gentleman – mam zasady” – wysoko zawiesza poprzeczkę dla gentlemanów w zasadzie tylko dla przypomnienia wspominając o różnicy między garderobą „white tie – decoratins”, a zwykłą „white tie”. Skoro poprzeczka jest tak wysoko, to po co tracić atrament na wspomnienie o zakazie skarpet do sandałów?

Gentleman. mam zasady

„Gentleman. Mam zasady”, Adam Granville

„Konkurencyjni przetrwają”, Olaf Flak, Grzegorz Głód
„Private Empire: ExxonMobil and American Power” Steve Coll

18 czerwca

Gdyby moim pracownikom chciało się tak, jak mnie się chce – myśli wielu szefów. Gdyby mój szef wiedział, że wystarczy kilka decyzji, by mnie znów się chciało – odpowiadają na to pracownicy. I biją głową w mur. Frustracja – cichy zabójca. Dlaczego dotyka przede wszystkich najbardziej pracowitych i zaangażowanych pracowników?

wrog-zaangazowania

„Wróg zaangażowania. Skończ z frustracją pracowników i uwolnij cały ich potencjał” Mark Royal, Tom Agnew
„Kierownik w instytucji publicznej. Znajdź swój własny, skuteczny styl zarządzania”, Radosław Hancewicz
„Barack Obama: The Story”, David Maraniss

25 czerwca

Rabinie – ktoś mi ukradł rower w czasie modlitwy.
– Przyjdź za tydzień i stań w pierwszym rzędzie. Kiedy będziemy recytować przykazanie „Nie kradnij!” spójrz za siebie. Ten, kto nie będzie mógł Ci spojrzeć w oczy jest złodziejem, którego szukasz.
Tydzień później po modlitwie rabin pyta – „Pomogło?”
– Pomogło. Kiedy recytowaliśmy „Nie cudzołóż” przypomniało mi się gdzie zostawiłem rower...
Ostatni przez wakacyjną przerwą odcinek Górnej Półki poświęciliśmy m.in. najnowszej książce Dana Ariely’ego, jednego z najsłynniejszych ekonomistów eksperymentalnych na świecie. Książka pomysłowa, niebanalna, niezwykle zabawna i o nas samych. Absolutnie nie do przegapienia.

ariely the honest

„The Honest Truth About Dishonesty”, Dan Ariely
„Dyspersja płac. Dlaczego podobni pracownicy zarabiają różnie?” Dale T. Mortensen

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *