Czerwiec 2012

4 czerwca

Dlaczego gwiazdy piłki nie potrafią zostać gwiazdami biznesu? I jaką strategię przy strzelaniu/obronie karnego sugeruje teoria gier? Książka ekonomisty z Londynu/Michigan Stefana Szymanskiego o futbolowym biznesie. Choć roi się w niej od nazw klubów, z Polski nie ma ani jednego. I tylko trzy nazwiska z Polski.  Jakie? Niestety ani jednego reprezentanta Polski na Euro2012, z okazji którego Górna Półka postanowiła przybliżyć czytelnikom ekonomiczne mechanizmy rządzące futbolem.

soccereconomics

„Soccernomics: Why England Loses, Why Spain, Germany, and Brazil Win, and Why the US, Japan, Australia, Turkey-and Even Iraq-Are Destined to Become the Kings of the World’s Most Popular Sport”, Simon Kuper, Stefan Szymanski
„Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja”, James Gleick
„Rewolucja w raportowaniu biznesowym. Interesariusze, konkurencyjność, społeczna odpowiedzialność”, Paulina Roszkowska

11 czerwca

Dżentelman ceni tradycję, naturalne materiały, ręczną pracę i slow food. Ceni to, co pokryte patyną czasu – frak po dziadku, buty które mają ze trzydzieści lat – niec inne preferencje ma on tylko w stosunku do dziewczyn. Adam Granville, autor poradnika stylu „Gentleman – mam zasady” – wysoko zawiesza poprzeczkę dla gentlemanów w zasadzie tylko dla przypomnienia wspominając o różnicy między garderobą „white tie – decoratins”, a zwykłą „white tie”. Skoro poprzeczka jest tak wysoko, to po co tracić atrament na wspomnienie o zakazie skarpet do sandałów?

Gentleman. mam zasady

„Gentleman. Mam zasady”, Adam Granville

„Konkurencyjni przetrwają”, Olaf Flak, Grzegorz Głód
„Private Empire: ExxonMobil and American Power” Steve Coll

18 czerwca

Gdyby moim pracownikom chciało się tak, jak mnie się chce – myśli wielu szefów. Gdyby mój szef wiedział, że wystarczy kilka decyzji, by mnie znów się chciało – odpowiadają na to pracownicy. I biją głową w mur. Frustracja – cichy zabójca. Dlaczego dotyka przede wszystkich najbardziej pracowitych i zaangażowanych pracowników?

wrog-zaangazowania

„Wróg zaangażowania. Skończ z frustracją pracowników i uwolnij cały ich potencjał” Mark Royal, Tom Agnew
„Kierownik w instytucji publicznej. Znajdź swój własny, skuteczny styl zarządzania”, Radosław Hancewicz
„Barack Obama: The Story”, David Maraniss

25 czerwca

Rabinie – ktoś mi ukradł rower w czasie modlitwy.
– Przyjdź za tydzień i stań w pierwszym rzędzie. Kiedy będziemy recytować przykazanie „Nie kradnij!” spójrz za siebie. Ten, kto nie będzie mógł Ci spojrzeć w oczy jest złodziejem, którego szukasz.
Tydzień później po modlitwie rabin pyta – „Pomogło?”
– Pomogło. Kiedy recytowaliśmy „Nie cudzołóż” przypomniało mi się gdzie zostawiłem rower...
Ostatni przez wakacyjną przerwą odcinek Górnej Półki poświęciliśmy m.in. najnowszej książce Dana Ariely’ego, jednego z najsłynniejszych ekonomistów eksperymentalnych na świecie. Książka pomysłowa, niebanalna, niezwykle zabawna i o nas samych. Absolutnie nie do przegapienia.

ariely the honest

„The Honest Truth About Dishonesty”, Dan Ariely
„Dyspersja płac. Dlaczego podobni pracownicy zarabiają różnie?” Dale T. Mortensen

Leave a Comment

Filed under Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *