Grudzień 2011

1 stycznia 2013

Tak dobrego miesiąca dla widzów Górnej Półki, jak grudzień 2011 roku, nie było dawno.
5 grudnia 2011

„Wielki szort” Michaela Lewisa to program obowiązkowy dla wszystkich, których interesują mechanizmy rządzące teraźniejszością. Niezależnie od tego, czy interesują ich same rynki kapitałowe. Świetnie udokumentowana, doskonale napisana, rewelacyjna w lekturze. Nie do pominięcia. Tylko ten tytuł – kto go zrozumie poza giełdowymi graczami?

wielki szort

„Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady”, Michael Lewis
„Boomerang: Travels in the New Third World”, Michael Lewis
„Civilization. The West and the Rest”, Niall Ferguson

12 grudnia

Drugi grudniowy odcinek Górnej Półki to aż dwie naprawdę ważne książki. „Makrowikinomia” – po niej świat wygląda zupełnie inaczej. A „early adopters” idei z tej książki to pewnie przyszli polscy liderzy biznesu. A oprócz „Makrowikinomii” – „Zalety irracjonalności” w której Dan Ariely osładza nieco ból tych wszystkich, którym trudno rozstać się z irracjonalną tezą, że ludzie postępują racjonalnie. Na deser historia unii monetarnych – strefa euro nie jest pierwszą, która zachwiała się w posadach.

makrowikinomia-reset-swiata-i-biznesu-9788362304370
„Makrowikinomia. Reset świata i biznesu”, Don Tapscott, Anthony Williams
„Zalety irracjonalności”, Dan Ariely
„A History of Monetary Unions”, John F. Chown

19 grudnia

„W gospodarce USA najpiękniejsze są długie szeregi czasowe” – to bodajże motto blogu Wojciecha Białka. „Wspomnienia gracza giełdowego” udowadniają, że te szeregi są nie tylko długie, ale także niezwykle dojrzałe. Dość powiedzieć, że obrót na NYSE 90 lat temu miewał nominalnie (nie uwzględniając inflacji) wartość wyższą, niż dziś na GPW. Fascynująca lektura dla wszystkich, którzy uwielbiają giełdę.

wspomnienia gracza giełdowego

„Wspomnienia gracza giełdowego”, Edwin Lefevre
„Ekonomia menedżerska”, William F. Samuelson, Stephen G. Marks
„Paper Promises: Debt, Money, and the New World Order”, Philip Coggan

26 grudnia

Nie tak dobra okładka, jak książka. Wydawnictwa naukowa nad promocją książek muszą jeszcze popracować żeby dorównać jakością swoim autorom, takim jak prof. Piotr Zielonka. Dlaczego inwestorzy zbyt długo trzymają akcje kiedy jest bessa, a sprzedają je na progu hossy? Dlaczego tysiąc złotych na minusie na jednej spółce boli znacznie mocniej, niż cieszy zarobiony tysiąc na innej spółce? I dlaczego ten mechanizm przeszkadza w zarabianiu? Niestety, prof. Zielonka lojalnie uprzedza, że nawet wiedza o tych mechanizmach nie uchroni nas przed błędami. Ale jest pierwszym krokiem, bez którego nie uda się wygrać z własną psychiką – najważniejszym przeciwnikiem gracza giełdowego.

gieda-i-psychologia_94094
„Giełda i Psychologia. Behawioralne Aspekty Inwestowania na Rynku Papierów Wartościowych”, prof. Piotr Zielonka
„Jedna ekonomia, wiele recept”, Dani Rodrik
„50 Bauhaus Icons You Should Know” Josef Straber

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *