Kwiecień 2012

9 marca 2013

2 kwietnia

Inwestowanie w wartość trzeba rozpocząć od tego, że wiemy w co inwestujemy. Andrzej Szablewski Marek Panfil zebrali w swojej książce gigantyczną wiedzę o tym czym jest wartość i jak ją rozpoznać. Gigantyczną, ale nie przerażającą czytelnika – chociaż nie jest to książka do poduszki, to wcale nie trzeba nad nią ślęczyć. Czyta się przyjemnie, niezależnie od tego czy w Polsce, w Nowym Jorku, czy w Pekinie – bo książka lada chwila pojawi się też w Chinach.

wycena_przedsiebiorstwa panfil szablewski

„Wycena przedsiębiorstwa. Od teorii do praktyki”, pod red. Marek Panfil, Andrzej Szablewski
„Po wielkim skoku”, Waldemar Kuczyński
KKN: „For Better or For Work: A Survival Guide for Entrepreneurs and Their Families”, Meg Cadoux Hirshberg

9 kwietnia

Nigdy z sobą się nie kłócę, nigdy siebie nie porzucę. Całe noce, całe dnie – ja po prostu kocham się. Maleńczukowa karykatura wpatrzenia w siebie zupełnie nieźle pasuje do tego, co Howard Schultz, twórca i główny akcjonariusz Starbucksa, pisze (piórem ghost writera) w swojej biznesowej biografii. I można by tę książkę pominąć gdyby nie fakt, że Schultz naprawdę doszedł do wszystkiego sam. Więc może i w tym samozapatrzeniu jest jakaś metoda na oszałamiający sukces?

Schultz_Starbucks_500pxZobacz ten odcinek w tvnplayer

„Starbucks” Howard Schultz
„Jak korzystać z ekspertów zewnętrznych?” Robert Krool, Waldemar Podel
KKN: „City of Fortune: How Venice Ruled the Seas”, Roger Crowley

16 kwietnia

Dlaczego samolot leci? Bo nie ma czasu spaść. Ten żart cytowany w książce Sebastiana Mikosza o biznesie lotniczym coraz bardziej pasuje nie tylko do lotnictwa – ale do coraz większej grupy firm. Bądź gotów zadbać o klienta 24 godziny na dobę, albo zgiń – do tego doprowadziła hiperkonkurencja. A dbać coraz trudniej, skoro powódź w Tajlandii potrafi doprowadzić do bankructwa komputerową spółkę z Wrocławia. Jak skonstruować firmę, by w razie zagrożenia przetrwała, nawet za cenę strategii żółwia? Unikatowa książka opracowana przez bankowców (w tym przez tragicznie zmarłego zaledwie kilka tygodni przed jej wydaniem prof. Remigiusza Kaszubskiego) pokazująca jak zarządzać ciągłością działania.

 business continuity

„Księga dobrych praktyk w zakresie zarządzania ciągłością działania”, pod red. Remigiusza Kaszubskiego i Dariusza Romańczuka
„Na krawędzi. Opowieści o kryzysie”, red. Graydon Carter

„Reverse Innovation”, Vijay Govindarajan, Chris Trimble

23 kwietnia

Inflacja jest jak narkotyk – pisał w 1923 roku Edgar d’Abernon, brytyjski ambasador w Berlinie. Choć jest zgubna – w trudnych momentach ma wielu zwolenników. Inflację zepchnęła markę niemiecką kursu 20 marek za funta w 1914 roku do 1 biliona marek za funta w 1923 roku. A miliony Niemców zepchnęła na dno nędzy.  I do dziś trudno zrozumieć dlaczego tak wielu niemieckich polityków, bankierów i przemysłowców tak zdecydowanie parło naprzód w tym finansowym blitzkriegu z rozsądkiem. Inflacyjny horror, który wydarzył się naprawdę.

kiedy-pieniadz-umiera-koszmarny
„Kiedy pieniądz umiera. Koszmarny sen o hiperinflacji” Adam Fergusson
„Spekulacja intuicyjna”, Curtis Faith
„The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business”, Charles Duhigg

30 kwietnia

Pieniądz nie powstał po to, żeby ułatwiać wymianę handlową. Pieniądz powstał po to, żeby ułatwiać obliczanie długów. Tak twierdzi kontrowersyjny amerykański antropolog zarzekając się, że jakkolwiek teoria o przejściu od handlu barterowego do pieniężnego jest piękna – to nigdy nie znaleziono na nią dowodów. I podaje własne na poparcie tezy, że dług i pieniądz od zawsze był narzędziem narzucania kontroli. Co to oznacza dziś dla zadłużonych państw?

debt_first5000years

„Debt: The First 5,000 Years”, David Graeber
„Biznes, etyka, odpowiedzialność”, Wojciech Gasparski
„Mapy myśli w biznesie. Jak twórczo i efektywnie osiągać cele przy pomocy mind mappingu”, Katarzyna Żbikowska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *