Listopad 2012

10 marca 2013

5 listopada

Nieważne, czy kto jest czarny, czy biały – ważne, żeby łowił myszy. Ta maksym Deng Xiaopinga od 30 lat wyznacza kurs chińskich zmian. Kurs który budzi podziw i strach jednocześnie. Podziw – bo w ciągu 30 lat powstała 2 największa gospodarka świata. Strach – bo „Chiny w czasie ostatnich 30 lat działały na zasadzie –wszystkie chwyty dozwolone” pisze w „Chińskim smoku” prof. Bogdan Góralczyk. Bardzo osobista historia mega-zmiany w nie tylko najludniejszym państwie świata, ale – jak twierdzi prof. Góralczyk – jedynym, które posiada własną cywilizację.

przebudzenie smoka goralczyk

Przebudzenie smoka. Powrót Chin na scenę globalną.”, Bogdan Góralczyk
„Marketing doświadczeń”, Iwona Skowronek
„Diary of a Hedgehog: Biggs’ Final Words on the Markets”, Barton Biggs

12 listopada

„Byłem w campusie Apple i niczego więcej nie mogę powiedzieć”. Napis na koszulce sprzedawanej w sklepiku z pamiątkami Apple w Cupertino jest ponoć jedynym przejawem tego, że Apple ma jakikolwiek dystans do własnej polityki informacyjnej. Głęboka nieufność jaką Apple’owi wszczepił Steve Jobs powoduje, że nawet jej pracownicy nie mają pojęcia nad czym tak naprawdę pracują. Jak to się ma do ogólnościwatowego kursu na otwartość większości pozostałych korporacji? W zalewie książkowej grynderki, czyli podczepiania się słabych autorów pod hitowe tematy takie jak Apple – ta książka to perełka. Jak to się stało, że łamiąca wszystkie nowoczesne zasady zarządzania firma stała się najcenniejszą publiczną spółką na świecie?

sekrety apple

„Sekrety Apple’a. Jak naprawdę działa najbardziej podziwiana i najbardziej tajemnicza firma Ameryki”, Adam Lashinsky

„Wielki Problem Drobniaków”, Thomas J. Sargent, Francois R. Velde
„Prisoner of the State: The Secret Journal of Premier Zhao Ziyang”, Zhao Ziyang

19 listopada

Ekonomia jest bajecznie prosta, pod warunkiem, że nie pozwolimy ją skomplikować ekonomistom spod keynesowskiej gwiazdy – twierdzi Peter Schiff, doradca zwolennika parytetu złota, niedoszłego kandydata na prezydenta USA Rona Paula. Na półkach w księgarniach właśnie pojawia się niemal komiksowa książka Shiffa o tym jak – zdaniem austriackiej szkoły ekonomicznej – prosto wytłumaczyć kryzys. Ale czy te proste, kowbojskie, recepty nie są równie skuteczne jak powszechne prawo do posiadania broni jako sposób na poprawę bezpieczeństwa? schiff krach

„Gospodarka, rozwój, krach. Na czym to polega?” Peter D. Schiff, Andrew J. Schiff

„Świat na rozdrożu”, Marcin Popkiewicz
„Plutocrats: The Rise of the New Global Super-Rich and the Fall of Everyone Else”, Chrystia Freeland

26 listopada

Ostatni listopadaowy odcinek Górnej Półki rozpoczął się od książki, która części widzów mogła się wydać niebiznesową. Ale to książka o przywództwie. O sile woli. O otwartości, wizji i samoograniczeniu. O wszystkim tym, co w biznesie należy do najważniejszych wartości. I gdyby tych wszystkich wartości zabrakło ponad 20 lat temu – zdecydowanie mniej osób spośród Państwa miałoby szansę przywództwa uczyć się w praktyce.

mazowiecki rok 1989

„Rok 1989 i lata następne”, Tadeusz Mazowiecki
„Praktyczny marketing miast i regionów”, Jacek Pogorzelski
„Antifragile: Things That Gain from Disorder”, Nassim Nicholas Taleb

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *