Marzec 2012

9 marca 2013

5 marca

Premier Donald Tusk chwalił się na początku roku szybkim kursem rentowności obligacji. Jest się czym chwalić, bo rynek instrumentów o stałym dochodzie mimo, że gigantyczny – porównywalny z rynkiem akcji – wciąż jest rynkiem dla bardzo, bardzo, bardzo, bardzo zaawansowanych.Książka Sundaresana Suresha spowoduje, że będą Państwo o polskich obligacjach wiedzieć więcej, niż premier. A wiedza o tym dlaczego rentowność obligacji jest odwrotnie skorelowana z ceną to dziś taki sam element erudycji rynkowej, jak znajomość głównych indeksów świata.

fixed income suresh

„Papiery wartościowe o stałym dochodzie i instrumenty pochodne”, Sundaresan Suresh
„Cykle i wskaźniki koniunktury”, Maria Drozdowicz-Bieć
„Strategic Vision: America and the Crisis of Global Power”, Zbigniew Brzezinski
„No One’s World: The West, the Rising Rest, and the Coming Global Turn”, Charles A. Kupchan

12 marca

Autostopem przez ekonomię? Zanim jeszcze Douglasa Adamsa wydał „Autostopem przez galaktykę”, bestseller o robocie w depresji, prof. John Kenneth Galbraith, jeden z najbardziej znanych profesorów ekonomii na świecie, napisał książkę, która postanowił wydobyć z głębokiej powagi naukę ekonomii. I oprowadził swoich czytelników po ekonomii widzianej przez pryzmat jej myślicieli. Żadnemu z nich nie zapominając ani wielkości, ani słabości. Najzabawniejsza książka o ekonomii, jaka kiedykolwiek znalazła się w Górnej Półce. Najzabawniejsza, a przy tym nic nie tracąca z precyzji i mądrości.

galbraith

„Ekonomia w perspektywie” John Kenneth Galbraith
„Biznesplan. Model najlepszych praktyk”, Jerzy Skrzypek
„Growth and Policy in Developing Countries: A Structuralist Approach”, José Antonio Ocampo, Codrina Rada, Lance Taylor

19 marca

W tym odcinku trzy książki, których a) nie można nie znać, żeby rozumieć świat („Nanofinanse”), b) nie można nie znać, jeśli chce się błyszczeć na intelektualnych salonach („Why nations fail”), c) nie można nie znać, jeśli nie chce się zginąć przytłoczonym nadmiarem rzeczy do zapamiętania („Potęga checklisty”). Zaczniemy od Nanofinansów. Megatrendy rozwoju świata rodzą się od dołu poprzez zmianę codziennych przyzwyczajeń ludzi na całym świecie – pisze prof. Jan Solarz. Co takiego zmieniło się zatem w przyzwyczajeniach miliardów ludzi na całym świecie, że doprowadziły nas te przyzwyczajenia do megakryzysu? I czy można dziś wpływać na rozwój świata, skoro chcąc go zmieniać mamy przeciw sobie sumę przyzwyczajeń 7 miliardów osób?

Pogromcy błędów wszystkich krajów – łączcie się. Atul Gawande, amerykański chirurg i menedżer– udowadnia, że wystarczy kartka papieru, by ocalić życie tysiącom pacjentów. Albo by Państwa firmę uchronić od kosztownych błędów. Wydana w Ameryce pod buńczucznym tytułem „Checklist manifesto”  właśnie do rąk czytelników w Polsce trafiła jako „Potęga Checklisty”.

Gawande_Potegachecklisty
„Potęga checklisty. Jak opanować chaos i zyskać swobodę w działaniu”, Atul Gawande
„Nanofinanse. Codzienność zmienia świat”, Jan Krzysztof Solarz
„Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty”, Daron Acemoglu, James Robinson

26 marca

90/60/90 – to rosyjski kryptonim Anny Chapman, szpiega nowego typu, jakim Rosjanie kiwają Zachód – pisze w swojej nowej książce  Ed Lucas, korespondent The Economist, autor głośnej Nowej Zimnej Wojny. Zachód zlekceważył szpiegów Putina, a ci mają pełne ręce roboty. I tak jak służby specjalne wewnątrz Rosji, tak ich zagraniczni wysłannicy służą nowemu celowi – budowaniu materialnej potęgi nowych władców Rosji – uważa Lucas. Jak rozpoznać szpiega i dlaczego bardziej niż kiedykolwiek jest to problem ludzi biznesu?

anna chapman

„Deception: Spies, Lies and How Russia Dupes the West”, Edward Lucas

„Biznes nowych możliwości”, Robert Kozielski
„Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera”, Alexander Osterwalder, Yves Pigneur

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *