Marzec 2013

31 marca 2013

4 marca

Pamiętają państwo aferę łowców skór? Historię ludzi, którzy za łapówki zabijali pacjentów. Michael Sandel, autor książki „Czego nie można kupić za pieniądze” początku tego zjawiska upatruje w niewinnych z pozoru zjawiskach. Płatnych pasach do szybkiej jazdy, szybszej ścieżce do lekarza za dodatkową opłatą, ubezpieczeniach na życie pracownika z których odszkodowanie może dostać wyłącznie pracodawca. Czy rynkowe metody rozwiązywania wszelkich sporów powodują, że dochodzimy do rozwiązywania sporu o życie metodą „kto da więcej”?

czego-nie-mona-kupic-za-pienidze_sandel

„Czego nie można kupić za pieniądze”, Michael Sandel
„Skończ z okresową oceną pracowników!”, Samuel A. Culbert, Lawrence Rout
„The Bankers’ New Clothes: What’s Wrong with Banking and What to Do about It”, Anat Admati, Martin Hellwig

11 marca

Maj 1942. John Maynard Keynes i Friedrich von Hayek łopatami w ręku, na dachu King’s College w Oxfordzie razem pilnują zabytkowego budynku przed niemieckimi bombami zapalającymi. To jedyny moment w życiu wielkich adwersarzy ekonomii, kiedy mieli nie tylko wspólny cel, ale też zgadzali się co do środków. Keynes kontra Hayek – wspólna biografia ludzi, którzy razem zmienili ekonomię. I pytanie – czy Keynes byłby Keynesem bez Hayeka, a Hayek Hayekiem bez Keynesa?

keynes_kontra_hayek_spor__ktory_zdefiniowal_wspolczesna_ekonomie_wapshott

„Keynes kontra Hayek” Nicholas Wapshott
„Inwestycje w badania i rozwój”, Małgorzata Knauff
„Work Like a Spy: Business Tips from a Former CIA Officer”, J. C. Carleson

18 marca

Jeśli Twój produkt jest tak nowatorski, że nie widzisz dla niego konkurencji – to albo jesteś idiotą i chcesz podbić rynek który nie istnieje. Albo nieudolnym idiotą, który nawet nie potrafi sprawdzić w Internecie z kim chce konkurować. Guy Kawasaki, legenda amerykańskiego marketingu, jeden z pionierów Apple’a, bezwzględnie ściąga  na ziemię biznesowych marzycieli dzieląc przez 10 wszystkie ich biznesowe prognozy. A robi to z rzadko spotykanym w biznesowych lekturach poczuciem humoru.

kawasaki

„Powrót do rzeczywistości”, Guy Kawasaki
„Zachowanie nabywców produktów luksusowych”, Tomasz Sikora
„Angela Merkel: Die Kanzlerin und ihre Welt, Stefan Kornelius

25 marca

Dlaczego wielbiciele Apple’a nigdy nie byli rozczarowani premierami?  Bo Steve Jobs nigdy niczego im nie obiecywał. Nawet dnia premiery. Obiecuj mało a nigdy nikogo nie zawiedziesz –  pisze do swoich czytelników autor książki „Sympatyczna perswazja”. I sam nie obiecuje, że będzie łatwo – bo wzbudzanie sympatii – chociaż opłacalne w biznesie – jest sportem dla wytrwałych. Czy Konrad Pankiewicz będzie dla Państwa wystarczającym trenerem w tym sporcie?

sympatyczna perswazja pankiewicz

„Linie uskoku”, Raghuram G. Rajan
„Sympatyczna perswazja”, Konrad Pankiewicz
„The Great Tax Robbery: The: How Britain Became a Tax Haven for Fat Cats and Big Business”, Richard Brooks

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *