Październik 2011

7 października 2012

Październik 2011

Dla widzów Górnej Półki i koneserów literatury biznesowej październik 2011 roku był doskonałym miesiącem. Wybitnej książki nie brakowało w żadnym z odcinków. A było ich aż 5.

3 października 2011

Publiczne średniowieczne egzekucje miały się tak dobrze jako widowisko, ponieważ zawsze łatwo znaleźć ludzi, którzy z radością wskażą winnego. Z tego samego powodu na listach bestsellerów literatury kryzysowej wciąż sporo pozycji, które pastwią się nad chciwymi, krótkowzrocznymi i często podłymi bankierami inwestycyjnymi. Ale Paul Dembinski, dyrektor Obserwatorium Finansowego w Genewie, uchwycił i opisał proces który spowodował, że ci chciwi, krótkowzroczni i podli ludzie świetnie radzą sobie w społeczeństwie. Proces który dzieje się w nas – proces zamiany relacji w transakcje. Co ja mam z mojego małżeństwa? Czy moje dziecko przyjaźni się w szkole z dzieckiem rodziców którzy mogą mi się przydać? Ile wynosi prowizja za sprzedaż wieloletniemu klientowi pułapki finansowej, która go pogrąży, ale uratuje moje miejsce pracy?

Finanse po zawale

„Finanse po zawale”, Paul H. Dembinski
„Hoshin kanri. Japońska metoda strategicznego zarządzania jakością w Polsce”, Marek Ćwiklicki, Hubert Obora
„Tobin Tax – a Game – Theorethical and an Experimental Aproach”, Johanes Kaiser, Thorsten Chmura, Thomas Pitz

10 października

„Steve Jobs” Waltera Isaacsona po raz pierwszy. 5 dni po śmierci twórcy potęgi Apple wiadomo już było, że skończona zaledwie kilka tygodni wcześniej książka będzie miała swoją światową premierę jeszcze w październiku. Do Polski dotrzeć miała dopiero w grudniu (choć w chwili śmierci Jobsa trwało już tłumaczenie na język polski). Ostatecznie pojawiła się w końcu listopada i do dziś nie schodzi z listy bestsellerów. Choć nie należę do osób wystających w kolejkach po najnowsze urządzenia Apple, a Steve Jobs po lekturze nie wzbudził we mnie ani odrobiny sympatii – książka Isaacsona to absolutnie rarytas dla czytelników.

Steve Jobs

„Świat do przeróbki. Spekulanci, bankruci, giganci i ich rywale”, Witold M. Orłowski
„Ekonomia po polsku”, red. Dariusz Filar, Grzegorz Wojtyna, Andrzej Rzońca
„Steve Jobs”, Walter Isaacson

17 października

Chiny ogrywają świat zachodni używając do tego kombinacji zachodniej instytucji jakim jest WTO i sterowanego przez Pekin kursu juana – twierdzą Antoine Brunet i Jean-Paul Guichard. Niedoszacowany o ok. 50% – jak wyliczyli autorzy książki – kurs RMB daje taki sam efekt, jak 100-procentowe dopłaty eksportowe. I 50-procentowe cło wwozowe. Chiny bezczelnie grają na nosie Zachodowi, który – w odróżnieniu od Pekinu – wpadł w pułapkę zasady „pacta sunt servanda”. I zgodnie ze zobowiązaniami wobec innych państw WTO niemal nie chroni własnego rynku. Co zatem powinna zrobić Francja, Niemcy, Wielka Brytania, czy Holandia, żeby pozbyć się nieuczciwej konkurencji? Wystąpić jednocześnie z WTO i stworzyć WTO-bis, zamknięte dla Chin. Francuscy intelektualiści przez lata stanowili straż przednią chińskiej misji w Europie. Teraz – zgodnie z logiką wahadła – najmocniej biją na alarm ostrzegając przed groźbą chińskiej dominacji nad światem.

Chiny światowym hegemonem?
„Chiny światowym hegemonem? Imperializm ekonomiczny państwa środka”, Antoine Brunet, Jean-Paul Guichard
„Marketing narracyjny”, Eryk Mistewicz
„Robustness” Lars Peter Hansen, Thomas J. Sargent

24 października

We wczesnym dzieciństwie marzyłem o podróży w czasie dzięki której mógłbym kupić Rudego 102 od pancernych i przenieść się raz jeszcze – aż do 1410. Teraz wiem, że zabrałbym do kieszeni też kilka zielonych Waszyngtonów i pożyczył Karolowi Marksowi na podróż za ocean. To właśnie brak niewielkiej sumy spowodował, że Marks został w Europie. Sylvia Nasar, autorka która odkryła dla świata matematyka-schizofrenika Johna Nasha, odkrywa tym razem codzienność osób, które wywarły ogromny wpływ na ekonomię i na świat. Odkrywa pokazując ich nie przez pryzmat książek, ale codziennego życia – również tego, jak osobiste (a więc niekiedy przypadkowe) doświadczenia wpływają na ich przekonania.

Grand Pursuit

„Droga inwestora. Chciwość i strach na rynkach finansowych”, Grzegorz Zalewski, Tomasz Zaleśkiewicz
„Muzułmańska kultura konsumpcyjną”, Katarzyna Górak-Sosnowska
„Grand Pursuit: The Story of Economic Genius”, Sylvia Nasar

31 października

Tylko dwie książki, ale za to w żaden sposób nie mogę się zdecydować którą polecić. Na szczęście obie – choć dalekie od siebie tematem, a pewnie też politycznymi i ideologicznymi sympatiami autorów – są zaskakująco bliskie w swojej wymowie. Prof. Bauman pisze w swoim Czasie pożyczonym, że obecny kryzys nie jest dowodem na porażkę świata bankowego. Wręcz przeciwnie – to dowód sukcesu banków w przekształcaniu ludzi w nową rasę dłużników. Prof. Blikle przestrzega przed ułudą, że jakość da się osiągnąć ilością. Albo raczej mierzeniem ilości. Co łączy te książki? Człowiek, głupcze. To może być maksyma obu profesorów.

Żyjąc w czasie pożyczonym

„Żyjąc w czasie pożyczonym”, Zygmunt Bauman
„Doktryna jakości”, Andrzej Jacek Blikle

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *