Październik 2012

1 października
Widmo ekonomii krąży nad Europą – ekonomii eksperymentalnej. I wkrótce obejmie także Polskę – ostrzegają autorzy pierwszego polskiego podręcznika do ekonomii eksperymentalnej. Jak w domowych warunkach sprawdzić jaką cenę zalicytować na internetowej aukcji, żeby zapłacić jak najmniej? A jaką zaoferować w przetargu na miliardy złotych, żeby przetarg wygrać, ale nie po kosztach?

ekonomia eksperymentalna
„Ekonomia eksperymentalna”, red. Michał Krawczyk
„Marketing. Satysfakcja klienta i rozwój przedsiębiorstwa”, Henryk Mruk
„Megachange: The World in 2050”, D. Franklin, John Andrews

8 października
Większość firm rodzinnych nie znajdzie następców w kolejnym pokoleniu – pisze Tomasz Budziak, autor książki „Sukcesja w rodzinie biznesowej”. A jeśli znajdą, to istnieje wielka szansa, ze następcy pokłócą się między sobą i z prężnej firmy zostanie stos martwych aktywów. To nie tylko problem rodzin – to ważna kwestia społeczna w Polsce której siła gospodarki oparta jest na małych, często rodzinnych firmach.

sukcesja-budziak
„Sukcesja w rodzinie biznesowej”, Tomasz Budziak
„Plany marketingowe”, Malcolm McDonald, Hugh Wilson
„The Price of Inequality: How Today’s Divided Society Endangers Our Future”, Joseph E. Stiglitz

15 października

Rok po debiucie w USA – na polskie półki trafia najnowsza książka Jeremy’ego Rifkina. Książka o przyszłości, kórą niestety widać w czarnych barwach, chyba, że uda nam się już dziś stworzyć podstawy ery postwęglowej – twierdzi hołubiony w Europie, choć przyjmowany z dystansem w rodzimych Stanach Zjednoczonych Rifkin. W Trzeciej Rewolucji Przemysłowej Rifkin opisuje koniec ery koncentracji komunikacji, energi i władzy. Ale czy fakt, że Rifkin jest z taką atencją przyjmowany na salonach Unii nie wynika tylko z faktu, że głaszcze znękaną kryzysem unijną duszę? A Ameryce i światu każe naśladować politykę Brukseli?

Rifkin - Trzecia Rewolucja Przemysłowa
„Trzecia rewolucja przemysłowa”, Jeremy Rifkin
„Kapitał polskich migrantów w rozwoju mikroprzedsiębiorstw”, Małgorzata Grotte
„Two-Sided Matching: A Study in Game-Theoretic Modeling and Analysis”,
Alvin E. Roth, Marilda A. Oliveira Sotomayor

22 października

Klient nasz pan? Nie, klient naszym muppetem. Trzeba go oskubać i zgarnąć premię. Gdy Greg Smith, jeden z dyrektorów Goldman Sachs, opisał co traderzy tego banku mówią o klientach – w branży finansowej zawrzało. Teraz czytelnicy w USA dostają do rąk książkę Smitha – Dlaczego Odszedłem z Goldman Sachs. Pytanie –czy szczerą, skoro zaliczka za jej napisanie były równa trzyletniej pensji Smitha? A dawni pracodawcy Smitha właśnie ujawnili informacje, że ich dyrektorowi przestało się podobać w banku kiedy nie dostał upragnionego awansu i pół miliona dolarów rocznej podwyżki?

why i left goldman sachs

„Why I Left Goldman Sachs: A Wall Street Story”, Greg Smith
„Keynes Powrót mistrza”, Robert Skidelsky
„E-wangeliści. Ucz się od najlepszych twórców polskiego internetu”, Tomasz Cisek, Paweł Nowacki

29 października

Jak kredyt jest lustrem debetu, jak ma jest lustrem winien, tak lustrem rosnących dzieci – jest w gospodarce rosnąca sprzedaż detaliczna. Rosnąca niekoniecznie ku radości rodziców. Jak nauczyć dziecko, że pieniądze nie biorą się ze ściany, czyli z bankomatu? Dziś w Górnej Półce poczytaj mi mamo – poczytaj o tym skąd się biorą pieniądze i jak je wydawać, żeby zbyt szybko się nie skończyły. Czyli jeśli nie pierwsza, to jedna z nielicznych książek o ekonomii napisana specjalnie dla bardzo małych dzieci.

kasdepke

„Pestka, drops, cukierek. Liczby Kultury”, Grzegorz Kasdepke
„World 3.0: Global Prosperity and How to Achieve It”, Pankaj Ghemawat
„Gdzie jest czytelnik”, Łukasz Gołębiewski

Leave a Comment

Filed under Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *