Październik 2012

10 marca 2013

1 października
Widmo ekonomii krąży nad Europą – ekonomii eksperymentalnej. I wkrótce obejmie także Polskę – ostrzegają autorzy pierwszego polskiego podręcznika do ekonomii eksperymentalnej. Jak w domowych warunkach sprawdzić jaką cenę zalicytować na internetowej aukcji, żeby zapłacić jak najmniej? A jaką zaoferować w przetargu na miliardy złotych, żeby przetarg wygrać, ale nie po kosztach?

ekonomia eksperymentalna
„Ekonomia eksperymentalna”, red. Michał Krawczyk
„Marketing. Satysfakcja klienta i rozwój przedsiębiorstwa”, Henryk Mruk
„Megachange: The World in 2050”, D. Franklin, John Andrews

8 października
Większość firm rodzinnych nie znajdzie następców w kolejnym pokoleniu – pisze Tomasz Budziak, autor książki „Sukcesja w rodzinie biznesowej”. A jeśli znajdą, to istnieje wielka szansa, ze następcy pokłócą się między sobą i z prężnej firmy zostanie stos martwych aktywów. To nie tylko problem rodzin – to ważna kwestia społeczna w Polsce której siła gospodarki oparta jest na małych, często rodzinnych firmach.

sukcesja-budziak
„Sukcesja w rodzinie biznesowej”, Tomasz Budziak
„Plany marketingowe”, Malcolm McDonald, Hugh Wilson
„The Price of Inequality: How Today’s Divided Society Endangers Our Future”, Joseph E. Stiglitz

15 października

Rok po debiucie w USA – na polskie półki trafia najnowsza książka Jeremy’ego Rifkina. Książka o przyszłości, kórą niestety widać w czarnych barwach, chyba, że uda nam się już dziś stworzyć podstawy ery postwęglowej – twierdzi hołubiony w Europie, choć przyjmowany z dystansem w rodzimych Stanach Zjednoczonych Rifkin. W Trzeciej Rewolucji Przemysłowej Rifkin opisuje koniec ery koncentracji komunikacji, energi i władzy. Ale czy fakt, że Rifkin jest z taką atencją przyjmowany na salonach Unii nie wynika tylko z faktu, że głaszcze znękaną kryzysem unijną duszę? A Ameryce i światu każe naśladować politykę Brukseli?

Rifkin - Trzecia Rewolucja Przemysłowa
„Trzecia rewolucja przemysłowa”, Jeremy Rifkin
„Kapitał polskich migrantów w rozwoju mikroprzedsiębiorstw”, Małgorzata Grotte
„Two-Sided Matching: A Study in Game-Theoretic Modeling and Analysis”,
Alvin E. Roth, Marilda A. Oliveira Sotomayor

22 października

Klient nasz pan? Nie, klient naszym muppetem. Trzeba go oskubać i zgarnąć premię. Gdy Greg Smith, jeden z dyrektorów Goldman Sachs, opisał co traderzy tego banku mówią o klientach – w branży finansowej zawrzało. Teraz czytelnicy w USA dostają do rąk książkę Smitha – Dlaczego Odszedłem z Goldman Sachs. Pytanie –czy szczerą, skoro zaliczka za jej napisanie były równa trzyletniej pensji Smitha? A dawni pracodawcy Smitha właśnie ujawnili informacje, że ich dyrektorowi przestało się podobać w banku kiedy nie dostał upragnionego awansu i pół miliona dolarów rocznej podwyżki?

why i left goldman sachs

„Why I Left Goldman Sachs: A Wall Street Story”, Greg Smith
„Keynes Powrót mistrza”, Robert Skidelsky
„E-wangeliści. Ucz się od najlepszych twórców polskiego internetu”, Tomasz Cisek, Paweł Nowacki

29 października

Jak kredyt jest lustrem debetu, jak ma jest lustrem winien, tak lustrem rosnących dzieci – jest w gospodarce rosnąca sprzedaż detaliczna. Rosnąca niekoniecznie ku radości rodziców. Jak nauczyć dziecko, że pieniądze nie biorą się ze ściany, czyli z bankomatu? Dziś w Górnej Półce poczytaj mi mamo – poczytaj o tym skąd się biorą pieniądze i jak je wydawać, żeby zbyt szybko się nie skończyły. Czyli jeśli nie pierwsza, to jedna z nielicznych książek o ekonomii napisana specjalnie dla bardzo małych dzieci.

kasdepke

„Pestka, drops, cukierek. Liczby Kultury”, Grzegorz Kasdepke
„World 3.0: Global Prosperity and How to Achieve It”, Pankaj Ghemawat
„Gdzie jest czytelnik”, Łukasz Gołębiewski

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *