Spis treści – jesień 2011

7 lipca 2012

Tym razem do spisu treści  postanowiłem dodać kilka słów o każdym z odcinków.

5 września 2011

„Oldies goldies” dla giełdowych spekulantów. Na książce Zenona Komara wychowały się pokolenia polskich miłośników spekulacji. „Sztuka spekulacji po latach” to wydanie znacznie poszerzone w stosunku do oryginału. Kto nie ma związanych z Zenonem Komarem nostalgicznych wspomnień – nie będzie jej czytał od deski do deski. Znajdzie nawet na rynku kilka pozycji co najmniej równie dobrych. Ale jak tu przekonać fanów The Beatles, że Beasty Boys byli równie ciekawymi muzykami?

„Sztuka spekulacji po latach”, Zenon Komar
„Polska polityka pieniężna” Michał Brzoza-Brzezina
„More Money Than God”, Sebastian Mullaby

12 września

„Lęk” – to byłby równie dobry tytuł dla autobiografii ostatniego (jak na razie) republikańskiego prezydenta USA – gdyby książkę czytać w odwrotnej kolejności chronologicznej. Ostatnie rozdziały opisujące narastanie i kulminację kryzysu finansowego nie wystawia dobrego świadectwa ani Bushowi, ani jego współpracownikom, którzy zachowują się jak dzieci we mgle miotane przez sztorm.  I w odróżnieniu od głównego bohatera „Truman Show” nigdy nie zorientowali się kim jest Creator.


„Kluczowe decyzje”, George W. Bush
„ABC Small businessu”, Włodzimierz Markowski
„Fatal risk: A Cautionary Tale of AIG’s Corporate Suicide” Roddy Boyd

19 września

Donald Tusk nie jest pierwszym, który obiecał, że będzie żyło się lepiej. Wszystkim. Tyle, że Ludwigowi Erhardowi udało się ten pomysł zrealizować. Niemcy Zachodnie w końcu lat 40-tych XX wieku znajdowały się w ruinie. Erhard wymyślił, a później wdrożył gospodarczy plan rządu kanclerza Adenauera oparty na zasadzie – każdy może się bogacić, ale Twój majątek nie może służyć do przeszkadzania innym. Ordoliberalizm zbudował podstawy dzisiejszej potęgi gospodarczej Niemiec. Potęgi eksportowej istniejącej mimo pozornego paradoksu – pracownicy w Niemczech zarabiają zwykle kilkakrotnie więcej, niż odbiorcy ich towarów. Rozwiązaniem paradokosu może być fakt, że właściciele niemieckich firm nie mają cypryjskiej rezydencji podatkowej i londyńskiego klubu piłkarskiego na własność.
Książka Erharda w Polsce pojawiła się po raz pierwszy – po ok. 50 latach od premiery. Brawa dla wydawnictwa PTE, które nadrabia stracone lata.

„Polityka pieniężna”, red. Andrzej Sławiński
„Dobrobyt dla wszystkich”, Ludwig Erhard
„Wilful Blindess: Why We Ignore the Obvious at Our Peril”, Margaret Heffernan

26 września

‚Król jest nagi!!!” krzyczy prof. Grzegorz Kołodko. I – jak można oczekiwać – marszałkowie dworu Jego Wysokości Ekonomii traktują go jak dziecko.  Prof. Kołodko być może grzeszy niekiedy dziecięcą naiwnością, że wystarczy chcieć, by wiele zmienić w świecie. To może być zresztą element trafnego zarzutu, że recepty Kołodki są nierealistyczne. Ale żeby zbudować coś nowego, trzeba zacząć dostrzegać, że stary gmach się wali. I – prócz Kołodki – niewielu ekonomistów w Polsce ma odwagę mówić o tym tak otwarcie.


„Wędrujący świat”, Grzegorz Kołodko
„Świat na wyciągnięcie myśli”, Grzegorz Kołodko
„Bogaty ojciec, biedny ojciec”, Robert Kyosaki

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *