Styczeń 2012

3 stycznia 2013

2 stycznia

Spółka, której akcje posiadasz nie traktuje Cię serio? Pytanie czy ma powody, żeby robić inaczej. Prof. Danuta Dziawgo napisała książkę, z której relacji inwestorskich powinni się uczyć prezesi, osoby zarządzające relacjami i inwestorzy.

relacje-inwestorskie-ewolucja-funkcjonowanie-wyzwania_78612
„Relacje inwestorskie. Ewolucja – funkcjonowanie – wyzwania”,  Danuta Dziawgo
„Analiza formacji na wykresach giełdowych. Wprowadzenie.”, Thomas N. Bulkowski
„Back to Work: Why We Need Smart Government for a Strong Economy”, Bill Clinton

9 stycznia 2012

„Wartości, Godność, Władza” prof. Marka Kosewskiego, to książka, która (posługując się podtytułem bloga książkowego Janka Niedziałka) otwiera oczy. Otwiera oczy na ukryte mechanizmy kierujące naszymi szefami, współpracownikami i podwładnymi. Kto wolałby nie poruszać się w firmie (niezależnie od swojej roli w niej) jak słoń w składzie porcelany – tej książki nie może przegapić. Tym bardziej, że Inicjatywa Firm Rodzinnych udostępnia ją w wersji elektronicznej zupełnie za darmo (firmyrodzinne.pl/download/tqm/Wartosci-godnosc-i-wladza.pdf)

wartości godność władza- kosewski„Wartości, Godność i Władza”, Marek Kosewski
„Psychologia ekonomiczna”, Tomasz Zaleśkiewicz
One Click: Jeff Bezos and the Rise of Amazon.com”, Richard L. Brandt

16 stycznia

Etos efektywności który opanował wiele korporacji prof. Kosewski (autor książki polecanej kilka wierszy wyżej) zalicza do grupy etosów niskiego lotu. Takich, jak etos rycerski – który kazał bronić białogłowej, ale nie przeszkadzał wycinać w pień całe wioski należące do przeciwnika. Takich jak etos mafijno-gangsterski, honor Leona Zawodowca, płatnego zabójcy, który nie strzelał do kobiet i dzieci. A prezes Sławomir Lachowski – menedżer któremu nikt nie odmówi skuteczności (stworzył m.in. mBank) dodaje – droga jest ważniejsza niż cel. Droga ważniejsza niż cel. Co wcale nie znaczy, że dobrym pomysłem jest błądzenie. Książka o tym jak nie zbłądzić gdy mamy przed sobą postawione cele do wykonania.

droga-wazniejsza-niz-cel-lachowski

„Droga ważniejsza, niż cel”, Sławomir Lachowski
„Design management. Zarządzanie wzornictwem”, B. Bochińska J. Ginalski, Ł. Mamica, A. Wojciechowska
„Goal: The Ball Doesn’t Go In By Chance: Management Ideas from the World of Football”, Ferran Soriano

22 stycznia

Miłośnik ekonomii i fizyki, jeden z prekursorów szkoły myślenia systemowego w Polsce – prof. Andrzej Zawiślak – napisał książkę obok której nie sposób przejść obojętnie. Książkę która stawia pod znakiem zapytania całą zadufaną pewność siebie ekonomicznych demiurgów, którzy zawsze i wszędzie znają odpowiedź. Nieważne czy tą odpowiedzią jest „zero państwa w gospodarce”, czy teoria efektywnego popytu. „Uprawiacie sztukę, a wmawiacie biednym ludziom, że to nauka ścisła” – upomina swoich kolegów prof. Zawiślak. Ciężkie zarzuty, ale napisane arcylekkim piórem w którym zamiast atramentu załadowano skroploną erudycję. Przyjemność tekstu najwyższej próby.

zawislak-kwanty

„O Kwantach, Rynkach I Ekonomistach. Ikebana Zadziwień I Paradoksów”, Andrzej M. Zawiślak
„Ekonomia dobra i zła”, Tomáš Sedláček
„World Changers: 25 Entrepreneurs Who Changed Business as We Knew It”, John A. Byrne

30 stycznia

Spędzili Państwo kiedykolwiek całą noc nad grą strategiczną? Gdyby tak łatwo było nam zarywać noce dla ciężkiej pracy… Może być łatwo – jeśli pracę zaprojektujemy jak grę – twierdzą autorzy młodej, ale szybko się rozwijającej teorii „gamification”. Teorii świetnie przełożonej na polskie warunki przez Pawła Tkaczyka. Książkę warto przeczytać i dla teorii „grywalizacji”, i po to by zobaczyć jak Paweł Tkaczyk dojrzewa jako autor.

grywalizacja
„Grywalizacja”, Paweł Tkaczyk

„Bankier ubogich. Historia mikrokredytu”, Muhammad Yunus
„Securing the Clicks Network Security in the Age of Social Media”, Gary Bahadur, Jason Inasi, Alex de Carvalho

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *