Styczeń 2013

12 marca 2013

7 stycznia
Mocnym akcentem rozpoczęliśmy 2013 rok. „Pułapki myślenia” to wydana po polsku słynna – choć istniejąca ledwie od roku – książka „Thinking. Fast and slow.” Daniela Kahnemana. Przyznam szczerze, że przegapiłem ją o kilka tygodni – bo miałem uwagę nastawioną na przeczesywania rynku pod kątem tytułu „Myślenie. Szybkie i wolne” (patrz rozdział książki poświęcony doświadczeniu z niewidzialnym gorylem). Tymczasem wydawca zaskoczył mnie „Pułapką”. Ale dla czytelników którzy nie zostali zmyleni przyzwyczajeniem do oryginału (patrz rozdział dotyczący primingu, czyli torowania) to prawdopodobnie bardziej przyciągający tytuł. To książka z kategorii „olśnienia”. Po niej świat wygląda inaczej. Niekoniecznie lepiej. Gdybym miał ją skrócić do jednego wersu- posłużyłbym się słowami „Pochwała złego o sobie mniemania”. Albo co najmniej – pochwała sobie samemu niedowierzania. Tylko ono jest w stanie uchronić nas od części, części zaledwie, pułapek.

Kahneman Pułapki Myślenia
„Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”, Daniel Kahneman

„Międzyrynkowa analiza kursów walutowych”, Ashraf Laidi

Nagranie tego odcinka Górnej Półki w tvnplayer.pl

14 stycznia

Zawartość książki „Odkrywając wolność” Leszka Balcerowicza jest jak „Ulisses” Joyce’a – prawie wszyscy go znają, ale prawie nikt z przeczytania. Balcerowicz zebrał w swoim pokaźnym zbiorze (to najgrubsza książka, jaka dotychczas pojawiła się w Górnej Półce) zebrał teksty klasyków liberalizmu i liberałów zaskakujących. Wiele z tych tekstów nigdy wcześniej nie pojawiło się w języku polskim. Oczywiście von Hayek, oczywiście Nozick, ale skąd się tam wziął Mario Vargas Llosa? Można nie być ultraliberałem, można nie być nawet liberałem umiarkowanym żeby eseje zebrane przez prof. Balcerowicza uznać za program obowiązkowy dla osób ceniących refleksję nad światem.

odkrywając wolność - leszek balcerowicz
„Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów”, pod red. Leszka Balcerowicza

„Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami”, Mariusz Chrapko

„The Antidote: Happiness for People Who Can’t Stand Positive Thinking”, Oliver Burkeman
Nagranie tego odcinka Górnej Półki w tvnplayer.pl

21 stycznia

Coraz więcej tekstu, coraz mniej mniej minut. Coraz więcej tekstu na każdą minutę. Jeśli trudno się Państwu skupić na tekście dłuższym, niż kilka akapitów – czas zastanowić się, czy to Internet spłycił Państwa umysł – jak twierdzi Nicholas Carr, wieloletni autor Harvard Business Review. Czeka nas umysłowa płycizna, czy też Carr reaguje na Internet jak widzowie filmu braci Lumiere na lokomotywę na ekranie?

Biznes, ekonomia Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg
„Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg”, Nicholas Carr
„Polak w świecie finansów”, Dominika Maison
„China’s Superbank: Debt, Oil and Influence – How China Development Bank is Rewriting the Rules of Finance”, Henry Sanderson, Michael Forsythe

Nagranie tego odcinka Górnej Półki w tvnplayer.pl

28 stycznia
Sylvia Nasar, która 15 lat temu wzruszyła czytelników biografia Johna Nasha – tym razem napisała książkę o nie zawsze genialnym życiu ekonomicznych geniuszy. Pełna wzlotów i upadków, ale jednak optymistyczna opowieść o tym, że to ludzie – a nie ślepy los – zmienia świat na lepsze. A narzędziem tej zmiany jest właśnie ekonomia.

wielkie_poszukiwanie_nasar
„Wielkie poszukiwanie. Historia ekonomicznego geniuszu”, Sylwia Nasar
„Sklepy internetowe”, Marzena Feldy
„To Sell Is Human: The Surprising Truth About Moving Others”,
Daniel H. Pink
Nagranie tego odcinka Górnej Półki w tvnplayer

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *